Tipi ogrevanja in energentov
Najbolj tipičen energent v Sloveniji so polena. To je nezahteven energent za starejšo populacijom, ki ne pričakuje sprememb na splošno oz. ni pripravljena na spremembe na boljše – posodobitev sistema ogrevanja.
Pri polenih je po končani sezoni priporočljivo temeljito čiščenje peči in dimnika tako na starejši tehniki kot tudi na novi. Pri novih napravah je priporočljivo preveriti tudi, če je lambda sonda še na cca 21 % kisika v mirovanju ali pa je že na drugi poziciji. To naj preveri strokovnjak.
Naslednji energent je kurilno olje.
Tukaj priporočamo, da se izvede temeljito čiščenje gorilnika tako, da se odstrani vse morebitne nečistoče iz gorilnika, preveri se zgorevanje po novih zahtevah zakonodaje NOx (emisij dušikovih oksidov). Temeljito se očisti peč, saj vsak milimeter sajnih oblog dviguje temperaturo v dimnik in na ta način drastično zmanjša izkoristek in dvigne porabo energenta. Čiščenje in čim manjše emisije so najboljši način za bolj čisto okolje.
Plinsko gretje
Zahteva redni letni pregled kurilne naprave in nastavitve. Tukaj je poudarek na zanesljivosti in eventualnem uhajanju plina v prostor.
Ogrevanje na pelete ali sekance
Potrebno je očistiti kurilno napravo in to temeljito. Ena sama ura je tukaj premalo, če želimo biti dosledni. Vsak milimeter obloge pomeni, da ne ogrevamo več vode, temveč dimnik. Če se peč sama čisti, je mnogo bolje, vendar se še vedno najdejo žepi, kjer je potrebno posredovanje osebe, ki ogrevno telo pozna. Pri peletih je potrebno biti pozoren, da v sistemu za pelete ne ostanejo nezgoreli peleti, saj to pomeni, da v poletnem času zaradi zračne vlage lahko razpadejo in nam v jeseni onemogočijo ponovni zagon naprave.
Toplotna črpalka je med manj zahtevnimi za vzdrževanje.
Se pa priporoča, da jo obišče serviser in preveri ustreznost plinskega medija in ostale servisne podrobnosti v izogib presenečenja in odpovedi sistema iz naslova uhajanja.
Še ogrevanje na elektriko, ki je nezahtevno, tako da servisiranja v večini primerov ne izvajamo, razen če je prišlo do kakšne preobremenitve elektro inštalacij.
Na dimnik tudi ne smemo pozabiti. Posebno, če imamo zastarelo napravo, ki ne omogoča popolnega gorenja in se iz nje bolj kadi kot pa gori. To se takoj vidi na dimniku, ali vsebuje samo droben prah, ali je popolnoma čist kot nov ali pa je poln črnih saj, kar ni nič drugega kot energija, ki ni našla svojega kisika in se je odložila kot črne saje ogljika. Ta ogljik je razlog za dimniške požare, ki na žalost niso tako redki, kot se nam zdi. Tukaj pa nastopi zavarovanje in dejstva, kdo nečesa ni opravil tako, kot bi bilo potrebno.
Andrej Gruden