Ali lahko pri kaminu na drva kurim vse vrste lesa?
Načeloma lahko pri kaminih na drva kurite vse vrste lesa, pomembno pa je, da je ta les suh. To pomeni, da morajo biti polena vsaj nekje 2 leti na skladišču, preden so primerna za uporabo.
V primeru, da vi kurite moker oziroma vlažen les, boste polovico energije porabili za to, da boste poleno posušili, druga polovica energije pa bo služila za ogrevanje prostora. Takšno ravnanje je zelo neekonomično, saj polovico energije izgubite še preden začnete dobro ogrevati prostor.
Praviloma vi torej lahko kurite katerokoli vrsto lesa, le pozorni morate biti, da so polena suha.
V kolikor bi želeli kamin uporabljati za kuhanje, lahko vanj naložite smrekova polena, saj le ta v kratkem časovnem obdobju sprostijo veliko energije.
Za ogrevanje pa je pametneje uporabljati bolj trd les, kot sta bukev in gaber, saj ta les gori počasneje in zato dlje oddaja toploto.
V primeru, da imate vgrajen odprt kamin, pa je pametno poseči po brezovih polenih, saj le ta pri kurjenju ne pokajo, s tem pa se tudi zmanjša možnost, da bi kakšna žerjavica nehote skočila v ogrevani prostor in povzročila škodo.
Smola iglavecev kakšne posebne težave ne predstavlja, ker se v samem kurišču ustvarja visoka temperatura (tudi 800 stopinj celzija in več) in dejansko ta smola v kurišču zgori. Problem s smolo nastane predvsem kadar kurimo vlažna polena, saj se le ta bolj »kuhajo« kot gorijo, posledica tega pa je, da smola leti po kurišču in se posledično lepi na steklo. To pa pomeni, da se steklena vratca hitreje zasajijo, kot bi se v primeru kurjenja suhih polen.